Dotazy

Na této stránce můžete pokládat dotazy, na které budeme postupně odpovídat. Nejčastější dotazy pak zpracujeme ve stručné a přehledné formě.


Lze tibetskou houbu a kombuchu užívat dohromady?
Ano. Zamyslíme-li se nad tím, co kombucha - viz zde: http://kombucha.people.cz/p/co-je-kombucha.html a tibetská houba viz zde: http://tibetskahouba.people.cz/p/co-je-tibetska-kefirova-houba.html obsahují, není žádný problém je požívat obě najednou. Také běžně konzumujeme ke snídani jogurt či kefír (obdoba tibetské houby) a po něm si k obědu či večeři dáme salát s octem (obdoba kombuchy). Konzumace kombuchy a tibetské houby je jen otázka chuti a snášenlivosti obou dohromady. Asi nejoptimálnější je jeden den pít kombuchu, druhý den tibetskou houbu nebo jednu z nich ráno a druhou z nich večer.

Tibetská houba velmi narostla a kefír má kyselou a jemně perlivou chuť. Co mám dělat?
Pokud tibetská houba naroste, lze ji plastovou lžičkou nebo plastovým nožíkem rozdělit na menší kousky a do mléka určeného k výrobě kefíru dát menší množství tibetské houby. Alternativou je přidat ke stávajícímu množství houby dvojnásobné množství mléka nebo kefír nechat připravovat kratší dobu (např. přes noc).

Jaké mléko mohu používat pro přípravu kefíru z tibetské houby?
Lze používat prakticky jakékoliv mléko - kravské i kozí, krabicové i čerstvě nadojené (bio)mléko (farmářské mléko).
Čerstvě nadojené mléko je nutno předem svařit! (možná přítomnost bakterií - stafylokoky, koliformní bakterie, listerie - vznik průjmu nebo závažného onemocnění listerióza) a zchladit na pokojovou teplotu.
Tibetská houba špatně roste v odtučněném mléku, proto doporučuji pouze mléko polotučné nebo plnotučné.

Lze užívat při průjmu (virový nebo bakteriální) tibetskou houbu?
Při akutním stadiu průjmu nejsou vhodné jakékoliv mléčné výrobky, tedy ani kefír z tibetské houby. Doporučuji spíše užívání čajového nápoje z kombuchy a po odeznění akutního průjmu zařadit užívání tibetské houby.
Jiná situace je u průjmu chronického, dlouhotrvajícího. V tomto případě lze užívat tibetskou houbu, která může přinést zlepšení průjmu.

Vydrží tibetská houba transport poštou a jak dlouho?
V námi zasílané nádobě vydrží tibetská houba bez problémů 2-3 týdny (což je standardní doba, po kterou je zásilka uložena na poště). Tibetská houba je kvalitně zabalena a to i do bublinkové folie, aby nedošlo k poškození zásilky.

V čem lze tibetskou houbu pěstovat a jaké používat nádobí?
Tibetskou houbu je možné pěstovat ve skleněné sklenici, např. zavařovací nebo obyčejné sklenici nebo porcelánovém hrníčku, a to při pokojové teplotě. Nádobí, jako lžička a cedník, je vhodné používat plastové nebo dřevěné. Houba by neměla přijít do styku s kovem, ale mám vyzkoušeno, že nerezové nádobí nevadí. Rozhodně NEPOUŽÍVEJTE  hliníkové nádobí nebo alpaku. Po jejich používání houba zčerná (zhnědne) a zahyne.

Co dělat s přebytky kefírové houby?
Přebytky houby můžete prodat nebo darovat dalším zájemcům. Přebytečnou houbu lze sníst, nejlépe rozmixovnou v kefíru nebo prostě jen tak vyndanou z hotového kefíru. Nebo se o tibetskou houbu můžete podělit s domácími mazlíčky, jako jsou psi a kočky, kteří ji také s chutí zkonzumují a jejichž organismu tibetská houba také prospívá. Poslední "výhodnou" variantou je jejich uložení do kompostu, který obohatí o řadu cenných látek. Prosím ale spíše houby poskytnout dalším zájemcům.
dobrý den, díky za zprávu.
Ideální teplota pro houbu neexistuje - nejlépe rostou při běžné pokojové teplotě (cca 18-24stupňů), ale narostou (výrazně pomaleji) i v lednici při teplotě kolem 8 stupňů.

Četla jsem, že optimální teplota pro pěstování je kolem 23-24°C. V jaké teplotě tibetská houba roste?
Ideální teplota pro houbu neexistuje - nejlépe houby rostou při běžné pokojové teplotě (cca 18-24 stupňů), ale narostou (výrazně pomaleji) i v lednici při teplotě kolem 8 stupňů.

Na povrchu houby se objevily malé bílé larvičky. Co mám s houbou udělat? Můžu ji vyčistit a znovu použít?
Jedná se pravděpodobně o larvy mušky octomilky. Doporučuji houbu vyhodit a pořídit si novou. I když z čistě zdravotního hlediska žádné riziko nehrozí.Houba nebyla pravděpodobně přikryta nebo byla přikryta špatně. Doporučuji lahev s houbou překrýt 3-4 vrstvami gázy, papírovým ubrouskem či plátěným kapesníkem a zajistit gumičkou.

V jaké nádobě lze houbu pěstovat?
Nejlépe ve silnostěnné sklenici, např. zavařovací nebo v porcelánovém hrníčku. Určitě nedoporučuji plastovou či kovovou nádobu.

Tibetskou houbu jsem vložila do mléka, ale ani za 24 hodin se nevytvořil kefír. Co mám dělat?
Zkuste houbovou kulturou opatrně zamíchat plastovou lžičkou. Někdy se stane, že se kefír tvoří jen kolem tibetských houbiček a mléko okolo se nemění na kefír (většinou při nižší teplotě). Pokud je vše v pořádku, za 12-24 hodin po zamíchání by měl být kefír hotov. Pokud ani potom nedojde ke tvorbě kefíru, doporučuji změnit typ mléka (krabicové za lahvové, polotučné za plnotučné). Nejlépe kefírová houba roste v plnotučném lahvovém farmářském mléce.

V jakém mléce můžu tibetskou houbu pstovat? Lze použít i kozí mléko?
Nejlepší pro pěstování tibetské houby je polotučné nebo plnotučné mléko, jak krabicové, tak lahvové ev. čerstvé, které doporučuji převařit a sebrat většinu smetany. Kefírovou houbu lze pěstovat i v kozím mléce, případně ovčím nebo koňském, tak jak to dělají dodnes asijské národy.

Jak velké množství tibetské houby stačí na 0,5 litru kefíru?
Na půllitr kefíru stačí 1-2 polévkové lžíce. Houba se bude postupně rozrůstat a můžete tak vyrábět větší množství kefíru.

Za jak dlouho se zdvojnásobí množství tibetské houby?
Narůstání kefírové houby záleží na teplotě a také typu mléka, ve kterém je pěstována. Za běžné pokojové teploty a při pěstování v plnotučném mléce zdvojnásobení tibetské houby nastane za 2-4 týdny, při pěstování v lednici se tibetská houba zdvojnásobí za 6-12 týdnů.

Jak poznám, že tibetská houba už by se měla vyhodit a koupit si novou?
Tibetskou kefírovou houbu není nutné vyhazovat. Pokud se k ní budete chovat "hezky", vydrží prakticky neomezeně dlouho. Je třeba pouze zlikvidovat tu houbu, která je plesnivá (zelená, bílá či černá plíseň na povrchu) je napadena hmyzem (nejčastěji drobné bílé larvy mouchy octomilky - v případě, že nebyla tibetská houba dobře utěsněna gumičkou pod ubrouskem či gázou v lahvi) nebo zčernalou houbu (většinou přišla do styku s kovem).

Lze tibetskou houbu pěstovat v čerstvě nadojeném kravském mléce?
Ano, tibetskou houbu lze pěstovat v čerstvě nadojeném kravském mléce, ale je třeba mléko převařit (kvůli možné bakteriální kontaminaci) a stáhnout z povrchu smetanu, protože jinak by se kefírová houba "udusila" a neprodukovala by kefír.

Odjíždím na několik týdnů na dovolenou. Jak mám kefírovou houbu uchovat, když ji nechci používat?
Tibetskou houbu vložte do vody nebo do vody s mlékem smíchané v poměru 1:1 a dejte do lednice. Houba nebude narůstat (ve vodě) nebo bude narůstat jen velmi pomalu (mléko s vodou). Pokud tibetskou houbu vložíte do mléka s vodou, můžete ji v lednici nechat 2-4 týdny. Pokud odjíždíte na dobu delší než měsíc, vložte ji do sklenice s vodou. Takto vydrží až 2 měsíce. Nedoporučuji houbu zamražovat. Jedná se o složitý proces a ne vždy se houbu podaří rozmrazit do funkčního stavu.

4 komentáře:

  1. Mám Tibetskou houbu cca 14 dní, zalevam ji každé ráno, pravidelně okolo 9h a nechávám 24h. Poslední dva dny jsem si všimla, že je povrch před slitím jakoby semišový a když k tomu čichnu cítím plíseň. Barva je ovšem bílá. Bojím se abych kefir nepila plesnivy.

    OdpovědětVymazat
  2. Dobrý den proč se nesmí houbička pěstovat v plastové nádobě?S kovem to vím že nesmí přijít do styku ale proč ne plast? děkuji

    OdpovědětVymazat
  3. Dobrý den, jak dlouho mohu uchovat hotový kefir v lednici? Děkuji Vám za odpověď.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Z mé zkušenosti není ten kefír už po jednom dni chuťově žádný zázrak, protože přijde o bublinky, to už ho pak dávám do buchty jako kyselé činidlo k jedlé sodě.

      Když ho nemám čas pít, pěstuji ho v ledničce, to se pak tvoří výrazně poměleji a mám i víc času ho občas promíchat, takže je jeho struktura homogennější.

      Vymazat