Jak pěstovat tibetskou houbu

Příprava tibetské houby:
  1. Kultury tibetské houby zaslané v zásilce propláchněte studenou vodou, vložte do skleněné nádoby, nejlépe do klasické třičtvrtělitrové zavařovací sklenice.
  2. Tibetskou houbu zalijte 200-250 ml nesvařeného polotučného či plnotučného mléka (v něm houba rychleji roste, nejlepší je vysokotučné farmářské mléko).
  3. Občas dejte houbám více "najíst" a do mléka nebo místo mléka přidejte šlehačku - tento postup doporučuji provést hned při prvním pěstování, když houby obdržíte v zásilce. Houby pak rychleji narůstají.
  4. Nádobu zakryjte papírovým ubrouskem nebo do několika vrstvami přeložené gázy a zajistěte gumičkou, aby do kultury nepadalo smetí a nelezl hmyz.
  5. Uložte sklenici s kefírovou houbou na místo s pokojovou teplotou, ale ne na přímé slunce.
Po 24-48 hodinách, když se vytvoří jogurt, opatrně zamíchejte dřevěnou nebo plastovou lžící a přeceďte přes plastový cedník nebo čisté hrubší plátno. Pokud je kultura houby hodně hustá a nejde vylít ze sklenice, můžete ji zředit trochou mléka nebo vody.
Houbu, která zůstane na cedníku, propláchněte mlékem či odstátou vodou a vraťte zpět do vymyté sklenice (horkou vodou bez použití saponátů) a postup opět opakujte. 1x-2x za měsíc houbu dobře properte v odstáté vodě, aby se na ní nevytvořila velká vrstva slizu.

Užívání tibetské houby:
Vzniklý jogurt/kefír pijte pokud možno každý den ráno nalačno. Podle některých doporučení by po měsíci měla následovat týdenní přestávka, ale není to nutné. Tibetskou houbu můžete užívat libovolně dlouho.


Obecné rady pro pěstování tibetské houby, které publikuji na základě vašich zaslaných dotazů:
  • Pamatujte, že houba by neměla přijít do styku s kovem (nemíchat kovovou lžičkou, nepoužívat kovový cedník).
  • Houbu nevystavujte přímému slunečnímu záření, ani ji nestavte na topení, protože vysoké teploty ji zahubí.
  • Mražení tibetské houby nedoporučuji.
  • Pokud odjíždíte na delší dobu na dovolenou, zalijte houbu běžným způsobem mlékem (nebo čistou vodou) a nechte ji v lednici. Postup "výroby" jogurtu se tak díky nižší teplotě zpomalí. Mám ověřeno, že takto houba vydrží bez problémů celý měsíc.
  • Pamatujte, že houba vaši nemoc může zlepšit, přesto i nadále užívejte léky ordinované lékařem společně s tibetskou houbou.
  • Pokud nálev zhnědne či zčerná (slabé zažloutnutí či zašednutí, většinou na povrchu, nevadí), vzniklý jogurt/kefír nepijte. Houbu dobře propláchněte ve vodě a opakujte postup pěstování. Pokud se zhnědnutí či zčernání objeví znovu, houbu vyhoďte a pořiďte si novou kulturu kefírové houby.
  • Pokud se na jogurtu/kefíru objeví plíseň (žlutá, černá, zelená, tmavě hnědá barva), houbu již většinou nelze zachránit a je třeba si pořídit novou kulturu houby.
  • Při manipulaci s tibetskou houbou rukama si je předem umyjte mýdlem a dobře opláchněte vodou.

Žádné komentáře:

Okomentovat